دستگاه ضد عفونی آب UV چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه های یووی که امروزه برای ضدعفونی و گندزدائی آب و پساب استفاده می شوند را می توان به دو شکل کلی تقسیم کرد:

 درنوع اول، آب وارد یک مخزن حاوی لامپ های UV می شود و پس از ضدعفونی و گندزدائی توسط لامپ های ماورای بنفش از خروجی مخزن خارج می شود. در این حالت با توجه به اینکه آب مدت مشخصی در مجاورت لامپ یووی بوده است، تحت تاثیر انرژی ساطع شده از لامپ یا لامپ های UV، میکروب ها شامل باکتری، ویروس و قارچ از بین می روند. این امر نسبت مستقیمی با تعداد و توان لامپ و طراحی دستگاه دارد. این نوع از دستگاه های یووی معمولا در گندزدائی آب آشامیدنی شهری، سالن های تکثیر ماهی و یا مصارف غذائی و صنعتی کاربرد دارد.

نوع دوم دستگاه هائی که برای ضدعفونی و گندزدائی آب ساخته می شوند، با قراردادن شبکه ای از لامپ های قدرتمند UV در کانال ورودی کارگاه پرورش ماهی میسر می گردد. بطوریکه آب راه گریزی غیر از عبور از بین لامپ های یو وی نداشته باشد و ناگزیر اجرام بیماری زا و میکروب ها تحت تابش اشعه UV قرار گیرند. این نمونه از دستگاه های یووی معمولا در کانال های آب مزارع پرورش ماهی یا در پساب و فاضلاب کاربرد فراوانی دارند.

اینکه از کدامیک از دستگاه های یو وی استفاده کنیم سوالی است که پاسخ آن منوط به حجم آب، سرعت آب، بار میکروبی، کدورت و بسیاری عوامل دیگر دارد. ولی آنچه مسلم است گندزدائی موثر آب صرفا در صورت استفاده از لامپ های یووی صنعتی با توان بسیار بالا که معمولا براحتی در دسترس همه نیست و همچنین طراحی مناسب، امکان پذیر است.

سیستم های گندزدائی آب UV تولید شده در شرکت آرمان پژوه زاگرس که با نام تجاری ParsUV ارائه می شوند، همگی پس از آنالیز کمی و کیفی آب و با طراحی دقیق و بر مبنای نیازهای مصرف کننده ارائه می شوند. این سیستم ها ضمن حفظ کیفیت بسیار بالا، اقتصادی ترین نمونه های موجود در بازار ایران می باشند.

فهرست