مقایسه ضدعفونی (گند زدائی) UV و سایر روش ها

از فرایندهای گندزدایی شیمیایی همانند کلر می توان انتظار تولید محصولاتی مانند تری هالومتان یا THM ها و هالواستیک اسیدهای حاصله از گندردایی با کلر را داشت. با این حال، در مورد تصفیه و گندردایی با UV، فرآورده های جانبی و مضر در آب تشکیل نمی شود. مطالعات نشان داده اند که حتی در دوزهای فرابنفش 5-4 برابر دوز معمول برای ضد عفونی نیز تغییر قابل توجهی در هیچ یک از پارامترهای شاخص کیفیت آب مانند pH، غلظت TOC و یا کدورت وجود ندارد. بدین معنی که چه برای تصفیه آب آشامیدنی با اشعه ماورای بنفش (UV) و چه در ضدعفونی (گندزدائی) و تصفیه آب ورودی یا برگشتی مزارع پرورش ماهی (قزل آلا)، اشعه UV هیچ تغییر مضری در ماهیت آب ایجاد نخواهد کرد و تنها تغییر آب در کاهش بار میکروبی آن خلاصه می شود.

محصولات جانبی حاصل از ضدعفونی کننده های شیمیائی

محصولات جانبی حاصل از گندزدایی با کلر همانند مانند تری هالومتان جای نگرانی دارد بخصوص اگر آب از قبل حاوی کلر آزاد باشد. سایر ضدعفونی کننده ها نیز وضعیت بهتری ندارند. اصولا این ترکیبات بصورت مستقیم یا غیر مستقیم به بدن انسان وارد شده و مشکلات بیشماری از جمله سرطان زائی را بدنبال دارند. برای مثال ضد عفونی کننده های مصرف شده در مزارع پرورش ماهی در بدن ماهی ذخیره شده و در نهایت به انسان می رسند. ضمن اینکه در مزارع تکثیر و پرورش ماهی اثر این ترکیبات ففقط در همان لحظه استفاده است و میکروب کشی مداورم با آنها ممکن نیست. ضمن اینکه اشعه یو وی فقط در چند ثانیه اجرام را از بین می برد در حالیکه این عدد برای سایر روش های میکروب کشی به چند دقیقه می رسد.

مقایسه انواع روش های گندزدایی با یکدیگر

ثابت شده است که اشعه UV با دوز مناسب روشی بسیار موثر برای از بین بردن باکتری، قارچ، ویروس و جلبک است. در واقع همه میکروارگانیسم ها در معرض اثرات مخرب اشعه UV هستند. با پیشرفت هایی که در چند سال اخیر صورت گرفته است، اشعه UV به عنوان روشی پیشرو دارای مزایای شاخصی نسبت به گندزدایی با کلر، ازن و همچنین سایر روشها در تصفیه آب توسعه یافته است.

 استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است .

مطالب مرتبط

فهرست